Чому я не віддаю RAW, не оброблені фото?

В мене на сайті в розділі Прайс детально розписані умови фотосесій і, певно, найбільше питань у потенційних клієнтів викликає умова того, що зі зйомки вони отримують тільки певну кількість оброблених фото, без усіх JPEG, RAW файлів. В цьому пості детально розкажу, чому так роблю ) І ні, причина не в тому, що я дуже жадібна і мені шкода тих файлів.

Ті, хто шукали собі фотографа, помітили, що часто в нас різняться умови зйомок, кількість фото, які ми віддаємо, ціни. На таку різницю в умовах впливає стиль обробки, ретуші, часу, який витрачається на роботу і свій особистий досвід. Все ж, це індивідуальна робота, творча і ми не працюємо всі по одному шаблону. Тому й буває, що хтось віддає лише 10 фото з години, а хтось 200 світлин. Я ж з однієї години фотосесії обіцяю 30-40 оброблених фотографій, часто, віддаю більше, але це сама та кількість яку намагаюсь зробити за будь-яких умови. А, часом, бувають дійсно складні умови або непередбачувані обставини — погана погода, не підготовлена модель, зміна локації й т.і, які займають організаційний час в межах власне зйомки або впливають на те, як довго мені доведеться ретушувати світлини, щоб отримати дійсно класний результат. Тому, з досвідом, я прийшла до такої кількості фото, які можу зробити для клієнта практично за будь-яких умов і їх редагування не займе в мене часу в кілька разів більше, аніж того коштує. Ретуш займає різну кількість годин залежно від зйомки, але все одно є якийсь мінімум і максимум, який я готова витратити на одну фотосесію. Я рідко роблю глибоку ретуш, але поверхово ретушую, уважно продивляюсь всі фото, доволі прискіплива до кадрування, композиції. Тобто всі 30-40 фото проходять через фотошоп тою чи іншою мірою. При тому я не вважаю, що ретуш — це щось жахливе. Десь підправити макіяж, волосся, лінію підборіддя, тощо — це не робить з клієнта іншу людину, його справжнього, в першу чергу, показують емоції, а ретушшю я прибираю все те, що від цих емоцій буде відволікати наш зір при розгляданні світлини. Етап обробки фото в мене займає велику частину часу і відредагувати абсолютно все, що я відзняла за фотосесію — фізично неможливо.

З однієї години я роблю кілька сотень світлин, серед них дуже багато дублів, адже я ловлю емоції, клієнт рухається, розмовляє зі мною, або з тим, з ким фотографується. Я, стараюсь, не відбирати під ретуш світлини, які дублю одна одну на 99%. Також постійно в русі я, аби зробити різні ракурси, плани, тож в тих сотнях фото багато розмитих світлин. Часом, браку з фотосесії може бути дійсно багато.

Зі свого досвіду, бувши на місці клієнта, я помітила, що коли ти бачиш багато світлини з браком серед хороших, то вони псують загальне враження від зйомки, мені довелось самостійно видаляти з отриманої серії всі ті фото, де в мене закриті очі, перекошена посмішка, тощо. Я ж у своїй роботі це роблю за клієнта, витрачаю на відбір свій час, а не його.

30-40 світлин — це та кількість фото, якої цілком достатньо, щоб клієнт отримав різні плани, ракурси, емоції в портретах. З цього вже можна зробити фотокнигу, альбом, якщо це сімейна фотосесія або love story.

Якщо ж віддавати інші не відретушовані фото клієнту, то я, як фотограф, зіштовхуюсь з ризиком того, що ці фотографії будуть десь публікуватись в перемішку з обробленими фото, а отже це іміджевий ризик.

Якщо я віддаю RAW, то отримую ризик того, що ці фотографії передадуться іншому фотографу і вони з’являться в його портфоліо. Віддачею RAW - я лишаю себе будь-яких прав на фото, адже більше не зможу нічим довести авторство цих світлин.

Для себе я вирішила, що на такі ризики готова йти тільки за вагому додаткову оплату.

Мені б дуже хотілось, щоб до мене, як спеціаліста, приходили за комплексною роботою, довіряли моєму естетичному смаку, йшли через стиль обробки, ретуші, за готовим комплексним результатом, а не робочими файлами, сирими матеріалами. Я цілком розумію, що якась кількість клієнтів не приходить до мене саме через цю умову в моєму прайсі, але я не планую її прибирати через все вище описане.