Обережно, двері відчиняються!

Текст: Софія Грабовецька

Фото: Дар’я Миронець

 

Привіт із Києва! Наше місто ідеально підходить усім, хто любить красиві кадри з історією. Саме тому ми, гід у капелюшку Софія Грабовецька та фотограф Дарина Миронець, вирішили створити для вас декілька тематичних підбірок найфантастичніших місць столиці, де можна зробити не просто світлини, а такі, про які буде, що розказати.

Сьогодні в нашому об’єктиві красиві київські двері.

Золоті ворота

Важкі металеві двері, прототип яких бачимо сьогодні, були першими на шляху гостей Києва в 11-13 ст. Вони вітали друзів і захищали від ворогів. У 1240 ворота були зруйновані військом хана Батия. Після того пережили руйнацію часом, були засипані землею і знову розкопані у 30-х рр. 19 ст. Сучасного вигляду набули під час реконструкцій 1982 і 2009.

Улюблена деталь - голови левенят.

Замок Барона

Ярославів вал, 1

Ці двері (навіть не повністю ворота) важать ледь чи не 200 кг. З 1898 вони відкривалися для екіпажів тих, хто орендував у будинку розкішні 10-12-кімнатні апартаменти. Згодом же через них проходили мешканці комуналок. Шкода, Барон ними так і не скористався, бо жив у будинку №3. Садиба ж належала поляку Міхалу Підгорському.

Улюблена деталь - усміхнені химери.

Готель “Версаль”

Ярославів вал, 10

Історія садиби тягнеться ще з далекого 1816. Тоді на цьому місці був маленький особняк, який перебудовувався згідно з потреб різних власників: міщан, купців, лікарів. А у 1915 тут свої двері киянам відкрив готель “Версаль”. У Радянські часи в будинку знаходилися різні установи. Сьогодні ж це вхід до “Розумної кави” (отримайте знижку за знання) та шоу-руму українських брендів 482 store.

Улюблена деталь - виноградні лози.

Караїмська Кенаса

Ярославів вал, 9

Вхід до храму громади караїмів (течія юдаїзму, грунтується лише на Старому заповіті), як і вся будівля - справа рук архітектора Владислава Городецького та скульптора Еліо Саля. Будівництво “палацу” з цементу проспонсорував “король тютюну” Соломон Коген, виділивши на це 35 000 карбованців. На жаль, сьогодні через ці двері в будівлю вже не потрапиш. Лише через прибудову з лівого боку, зведену в радянські часи.

Улюблена деталь - годинник, що зупинився.

Садиба конезаводчика

Ярославів вал, 14-б

Прибутковий будинок, де колись мешкав його власник і конезаводчик Леонід Родзянко, можливо, не дуже вразить вас зовнішньою скромністю. Проте всередині тут досі витає дух старовини. Варто лише потягнути за ручку великі двері, обплетені зверху ліпним виноградом, і ви опинитеся у ранньому 20 ст., коли з фойє на другий поверх вели мармурові сходи, стіни прикрашала ліпнина, а стелі - олійні розписи. Завітайте до театру “Сузір’я” і переконайтеся самі.

Улюблена деталь - ініціали власника над дверима.

Екс-галерея ARTEast

Рейтарська, 13

Сто років тому в цій будівлі розташовувалася балетна школа та оперна студія, а в наш час протягом певного періоду - галерея українського мистецтва. Її власник вирішив захистити таке багатство копіями половецьких баб та малюнками скіфських золотих прикрас на дверях. Галерея вже давно виїхала, а люди кажуть, що баби тепер захищають вхід у часовий портал.

Улюблена деталь - скіф, що танцює.

Флігель мебльованих кімнат “Відень”

Ярославів вал, 11

Двері ресторану ліванської та європейської кухні Mon Cher самі по собі не історичні, проте красиві. Вони прикрашають старенький флігель кін. 19 ст. Садиба належала лікарю-педіатру, котрий облаштував у себе прототип сучасних хостелів - мебльовані кімнати під назвою “Відень”, які з початком Першої світової війни перейменував у “Бельгія”.

Улюблена деталь - дверна ручка.

Колишнє Управління Південно-Західної залізниці

Липинського, 5

Високі червоні двері будинку заворожують. Будівля на 58 кімнат колись була частиною великої садиби дворянина М. Змієвського. На 12 років власник здав його в оренду залізничників. Якщо прийдете фотографувати у будній день, рекомендуємо заглянути всередину і роздивитися красиву ліпнину на стелі вестибюля.

Улюблена деталь - вітраж.

Чорний хід

Олеся Гончара, 45-б

Перекошені дерев’яні двері, вочевидь, колись служили чорним ходом будівлі, що стоїть сьогодні, як примара, у центрі міста. Колись це був красивий прибутковий будинок, згодом - комунальний. Сьогодні - житловий на половину. Тут часто можна натрапити на кіно-групи і білизну, яка сушиться на мотузках, ніби в Одесі.

Улюблена деталь - сходи.

Володимирський собор

Церква, яку зводили 20 років, сьогодні є одним із символів Києва. У будівництві брали участь такі відомі архітектори як І. Штром, О. Беретті та В. Ніколаєв. Протягом 11 років через двері храму проходили відомі художники - В. Васнєцов, М. Нєстєров, М. Пимоненко, М. Врубель та ін. На освячення собору приїхав сам імператор Микола ІІ з родиною. Традиція поважних гостей продовжується, адже це головний храм УПЦ КП.

Улюблена деталь - ажурна вставка над дверима.

Двері на Андріївському

Андріївський узвіз, 18

Невеличкий будиночок із зеленими дверима колись належав пану Ярославському. Кажуть, після його смерті до багатої вдови почав залицятися молодший на 27 років чоловік на ім’я Йосиф Ребьонка. Йому вдалося добитися руки і серця жінки, тож було оголошено про весілля. Однак напередодні між коханими стався конфлікт, і свято кохання відмінили. За пару років пані захворіла. У дверях її дому знову з’явився Йосиф Ребьонка. Він доклав максимум зусилля, аби вилікувати кохану. Опісля вони таки одружилися.

Улюблена деталь - номерний знак.

Будинок археолога

Ігорівська, 9/1

У цій садибі на Подолі проживав певний час відомий археолог В. Хвойка. Чех, котрий займався розкопками Кирилівської стоянки (знайшов у Києві мамонтів) і Трипільської культури. У своїй квартирі він відкрив для широкої публіки музей старожитностей. Тож можна тільки уявити, хто брався за ручку красивих дерев’яних дверей, аби потрапити до вченого на чашку чаю.

Улюблена деталь - різьблені квіточки.

Хочете дізнатись про Київ більше? Замовляйте особливу прогулянку у супроводі гіда та фотографа!

ДЕТАЛЬНО ПРО ФОТОЕКСКУРСІЮ