За що платити фотографу? Чесно про мою роботу

Давно вже обіцяла вам розказати детально про те, як формується ціна на фотосесію і чому вона коштує кілька тисяч гривень, а не сотень. До того, як стати фрілансером, я не рахувала скільки часу йде на ту чи іншу роботу, який відсоток з цього займає власне зйомка. Моєму фрілансу вже рік і за цей період я по-іншому почала дивитись на свою роботу, планувати день, тиждень, місяць. Я розумію, що коли клієнт дивиться на прайс фотографа, то бачить вартість фотосесії за одну/дві/три години і, зазвичай, навіть не уявляє, який великий обсяг роботи за цим стоїть. Насправді ж, купуючи одну годину зйомки, клієнт платить за кілька днів праці фотографа. З чого складаються ці дні і  власне вартість зйомки? Я виділила основних 8 пунктів )

1. Вартість техніки купівлі/оренди техніки та її експлуатація.

Думаю, логічно почати розповідь з придбання техніки, її обслуговування. Це не одноразова покупка, як більшість людей думає. Професійна камера, об’єктиви, флешки, зарядки, спалах, робочий ноут або комп’ютер, вінчестер для зберігання фото - це мінімальний перелік того, що треба фотографу. Ця техніка з часом “виношується”, інколи ламається і потребує догляду. Матрицю треба чистити за гроші, флешки купувати за гроші, замовляти нову техніку для того, щоб робити більше задач. Якщо чогось немає під зйомку, то фотограф або втрачає замовлення, або звертається в платний рентал. В мене, наприклад, досі немає широкоформатного об’єктиву, тому я періодично беру його в оренду (∼ 400 грн за добу), а більшість зйомок фотографую лише на портретну 50-ку.

2. Час на спілкування з клієнтами.

В більшості фотографів немає окремого менеджера, який би займався спілкуванням з клієнтами. Це насправді великий обсяг часу, адже попри сайт з цінами та умовами, у потенційних клієнтів, зазвичай, багато питань ще до того, як вони приймуть рішення чи погоджуватись на зйомку. Не завжди таке спілкування закінчується замовленням, але робочий час витрачається і має закладається у вартість роботи.

3. Підготовка до зйомки.

Залежно від зйомки вона буває різна, може займати кілька годин, або й днів. Підібрати місце для фотосесії (студію або локацію на природі). Часом, з’їздити і подивитись цю локацію перед зйомкою, адже природа, місто дуже швидко змінюються і тому треба бути впевненим, що зйомка відбудеться саме там і не потрібно буде на місці шукати щось інше. Я уважно слідкую за тим, о котрій годині сонце встає та ховається, адже для мене дуже важливе світло.

З клієнтом треба обговорити образ для зйомки, я, зазвичай, прошу надати мені фотографії одягу, підказую, що краще обрати, можу, навіть, безкоштовно взяти свої речі, аксесуари на фотосесію, якщо вони краще підходять.

Фотограф готує референси - картинки для натхнення, які часом потрібні і моделі. Я рідко коли фотографую не маючи конкретного плану, сценарію в голові. Так, фотографії виглядають природними, емоції на них справжні, але за цим стоїть підготовка і розуміння того, що і для чого ти робиш, яку саме світлину очікуєш отримати після натискання на кнопку.

4. Час та вартість транспорту на зйомку.

Думаю, цей пункт не потребує детального пояснення. Від себе поділюсь тільки тим, що ніколи не беру окремо з клієнтів вартість таксі, це закладено в моєму прайсі. Є лише окремі випадки, коли фотосесія за містом, дуже незручно доїжджати, тому прошу оплатити окремо. Ще один момент, який треба враховувати, що окрім часу власне зйомки, з дня у фотографа випадає мінімум 2 години дороги.

5. Час самої зйомки.

Буває, я так втомлююсь під час фотосесії, що того дня вже не можу нічого нічого робити, крім лежати котиком на дивані і дивитись якийсь серіал)) Я часто розповідаю клієнтам, що фізично зйомка нагадує тренування, бо ти весь час ходиш, сідаєш, лягаєш і рухаєшся.

6. Обробка фотографій.

Тут все також дуже індивідуально, але в середньому на обробку однієї зйомки в мене йде 2-3 дні ненормованої роботи. Тобто я можу працювати і 10 годин на день, а можу і 6, але ці дні я маю закладати в своє планування тижня. Фотосесії бувають різної складності обробки. Таку роботу не можна поєднувати з іншими задачами, треба виділяти кілька годин на роботу без перерви. Це все для того, щоб фотографії виглядали гармонійно, були в одних кольорах, з одним видом ретуші, важливо їх обробляти разом, без проміжку в кілька днів, тижнів.

7. Вартість сайту та його обслуговування.

Разова оплата за створення сайту, щорічна плата за його підтримку, домен. А ще робочий час займає наповнення сайту контентом - світлинами, текстами, створення та зміна банерів.

8. Ведення соцмереж та бюджет на рекламу.

Ні для кого не секрет, що найкраще фотографа продають соціальні мережі та сарафанне радіо. Якщо друге контролювати не можливо, то до першого треба ставитись продумано. Коли фотограф не викладає фотографії, то складається враження, що він вже не працює. Потрібно постійно показувати світлини, вигадувати акції, розіграші (і потім безкоштовно відпрацьовувати зйомки), планувати рекламні пости. З цього року я почала складати собі конкретний контент-план на кілька тижнів вперед. Тобто це все те, що в компаніях робить smm-спеціаліст. Так, бувають фотографи, які платять окремій людині, але враховуючи специфіку ведення соцмереж, знайти такого спеціаліста важко. А ще останнім часом все більше фотографів приділяє увагу текстам, веде блоги. Я в їх числі ) Дуже хочу з часом наймати коректора, аби вичитували мої тексти, бо знаю, що вони далеко не ідеальні.

9. Час на публікацію фотографій на різних фото-сайтах.

Окрім соцмереж, досі існують різні сайти фотографів, де також можна викладати своє портфоліо. В мене цей пункт окремо і в самому кінці, бо чесно кажучи, я поки ним нехтую і часу на це просто не знаходжу.

Також не хочу включати до цього переліку навчання, майстер-класи, адже не завжди співробітникам це оплачують компанії і більшість людей самостійно вкладає гроші в свій розвиток.

Тож я поділилась з вами виключно своїм досвідом роботи портретним та сімейним фотографом. У моїх колег може бути трошки інакше, більше або менше пунктів з витратами часу, коштів. Але сподіваюсь, що ця стаття корисна і вам тепер буде зрозуміліше, за що ж саме ви платите, звертаючись до мене за фотосесією )))